Sabani Serif ve Berat gecesi

Muhterem Müminler.
Halk Arasinda üc aylar diye isimlenen aylarin ikincisi sabani serifdir.Saabani Serif Rasülüllah efendimize tahsis edilen aydir.bu sebeble kiymetli aylardandir. Ve icinde berat gecesi gibi afvi umumi olan bir gece vardir.Bu gecede Allah kelami olan Kur´ani kerim Levhi- mahfuzdan dünya semasina toplu halde indigi icin Seref ve fazilatini bir kat daha Artirmistir.
Hulasa her yönden meziyyeti sayilamayacak kadar cok olan mübarek bir ay ile sereflenmis bulunuyoruz.Rabbim kiymetini bilmeyi ve Istifade etmeyi Cenabu hak nasip etsin.

Rasülüllah efendimiz,Kimki sene icersinde bes geceyi ihya ederse Cennet o kisiye vacib olur.Birincisi leylei-terviye. Ikincisi.Leylei arefe.Ücüncüsü.Leylei-nahr. Dördüncüsü.Leylei-fitr.Besincisi sabani serifin yarisinda olan berat gecesidir.Buyurarak bu geceye dolasi ile sabani serife isaret etmistir.

Yine Ebu Hüreyre radiyallahü anh Rivayet ettigi bir Hadisi serifde söyle buyurur.
Sabani serifin yarisinda yani berat gecesinde Kardesim cebrail geldi ve Ya Muhammed Bu gece bütün Sema ve rahmet kapilari acilir.Kalk babbina namaz kil ve elklerini semaya kaldir ve düa yap.dedi bende ya cebrail bu gece hangi gecedir. Dedim.Cebrail ya Muhammet bu gece Rahmet ve magfiret kapilarindan üc yüz kapi acilir .Bütün mü´minler af olunurda sadece sunlar af olunmaz buyurdu. Allaha sirk kosan, sihir yapan, Falcilik yapan, Bir birine dargin olan. Saraba devam eden, Zinaya devam eden, Faize devam eden , Ana babasina asi gelen, Iki mü´min arasini acan, silai-rahmi terk eden, kisileri Allah af etmez.Taki tevbe edip bu hallerinden vaz gecinceye kadar Buyurdu.Bunun üzerine Rasülüllah efendimizoradan cikdinamaz kilip secdeye vardi ve cok sideetli sekilde agaladi.

Bu hadisi serifdende anlasildigi üzere berat gecesine daha önceden hazirlanmak lazin bu vasiflardan üzerimizde birisi veya bir kaci varsa tevbe etmeli vaz gecmeli ve beratini eline alanlardan olmaya calismalidir. (Mev-i- zei hasene)

Isa a.s. Bir gün bir dagin zirvesine cikmak arzu etmis yükseldigi zaman sahrada bir zati görmüs ve merak etmis,Yasli birisi elinde asasi ve bir kuru ekmek parcasi birde üzüm.cenabu hak hayret mi ettin diye sormus isa a.s. evet yarabbi demis ve kendisine sormus sen kimsin diye O zat ben dört yüz senedir Rabbima ibadet ediyorum bu elimdekilewrde benim rizkim demis.Isa a.s. biraz daha meraki artmis Ve söyle demis.Ya Rabbel alemin Su zatdan daha hayirli bir insan yarattinmi ?Cenebu hak isa.a.s. vahiy ederek Ya isa,Akir zamanda gelecek Muhammed ümmetinden bir zat Saaban ayainin yarisinda olan berat gecesini ihya eder ve berat namazini kilarsa bundan daha faziletlidir.Buyurunca ,Isa .a.s. Keske bende ümmeti muhammedden olsaydim buyurdu.
Muhterem kardesim Hazreti Allah Bize böyle cok kiymetli zamanlar vermis degerlendirip gecmis ümmetlerin uzun ömürlerinde yapdiklari ibadetleri yapip kisa zamanda onlarin aldigi ecir ve mükafati alabilmek icin.Insallah degerlendirir istifade ederiz.

Yine Sabani serifin on ücüncü gecesi Cebrail a.s. gelir Rasülüllaha kalkmasini emir eder.Ve Ya Muhammed kalk teheccüt vakti geldi Ümmetin hakkinda Allahdah af dile buyurur.Rasülüllah kalkar teheccüt kilar düa eder cebrail ya muhammed ümmetinin ücde biri af edildi der.Rasülüllah diger ücde ikisi ne oldu deyince cabrail bilmiyorum dedi.

Sabani serifin on dördüncü gecesi gelerek yine ayni sekilde söyledi Rasülüllah kalkdi ibadet ettikden sonra cebrail tekrar gelerek ya Muhammed allah ümmetinin ücde ikisini af etti buaurdu:peygamberimiz Ya cebrail ücde biri ne oldu deyince bilmiyorum dedi.
Sabani serifin on besinci gecesi ani berat gecesi tekrar gelerek Ya muhammed kalk teheccüt vakti geldi ümmatin icin düa et dedi Rasülüllah efendimiz aynisini yapti Cebrail a.s. gelerek Ya Muhammed Allah ümmetinin hepsini af etti Allaha sirk kosanlar haric buyurdu.ve Ya muhammed Basini semaya kaldir bak ne göreceksin dedi.peygamberimiz birde baktimki Bütün sema kapilari acilmis Bütün melaikeler yerden arsa kadar hepsi secdeye varmislar ümmeti muhammed icin düa ettiklerini gördüm buyurur.
1. katdaki melaike,Bu gece Ruku edenlere müjdeler olsun dixe nida ediyorlar. 2..Katdakiler Bu gece secde edenlere müjdeler olsun 3. Katdakiler Bu gece allahi zikir edenlere müjdeler olsun 4.KatdakilerBu gece Allaha düa edenlere müjdeler olsun 5.Katdakiler Bu gece Allah korkusundan dolayi Göz yasi dökenlere müjdeler oilsun. 6.Katdakiler Bu gece hayir isleyenlere müjdeler olsun 7. Katdakiler Bu gece Kur´an okuyanlara müjdeler olsun derler.
Ve Yokmuki Allahdan bir istegi olan onu Allah kendisine versin yokmuki düa eden Allah düasini kabul etsin Yokmuki günahlarindan affini isteyen Allah günahlarini af etsin diye nida ediyorlar.

Muhterm kardesim bu biz ümmeti muhammed icin bir fazilattir amma rasülüllahin ve meleklerin bizi düsündügünün yüzde biri kadar birz krndimizi düsünüyormuyuz.

Rabbim Bu yüce ayi en iyi sekilde degerlendirip umumu afdan istifade etmeyi nasip eylesin
Sabani serifiniz ve gelecek Berat geceniz Mübarek olsunÖZ-67 Deutschland

05-09-2005


Eser: Cuma Sohbetleri

  • Yeni Ekle
Yorumlar (0)

Cuma Sohbetleri