HUTBE NASIHAT

Dostça tavsiyeler

"Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı yapışın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki, hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini işte böyle açıklar." (Al-i İmran, 103)

Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Bütün mü'min kardeşlerimizi sevmeli ve kardeş olduğumuzu unutmamalıyız. Birbirimizin hak ve hukukunu korumalı, saygılı olmalıyız. Hiç kimse bir diğerini meşrep ve metod farklılıklarından dolayı tekfir etmemeli, bir diğerini; benim görüşüm hak, seninki batıl diyerek dışlamaya kalkışmamalıdır.

İslâmî hareket ve siyasal İslâm, hiçbir zaman bitmez, insanoğlunun hayatı devam ettiği müddetçe o da devam eder. Çünkü Hakk ve Batıl mücadelesi kıyamete değin devam edecektir. Küfür ve şirk var olduğu müddetçe, tevhid ve İslâm davası da var olacaktır.

İslâmî mücadeleden hiçbir zaman yılmamalıyız. Yaptığınız bütün hizmet ve hayırları sadece Allah'ın rızası için yapmalı ve Allah'tan başka hiç kimseden karşılık beklememeliyiz.
"Kullarıma, sözün en güzel olanını söylemelerini söyle. Çünkü şeytan aralarını açıp bozmaktadır. Şüphesiz şeytan insanın açıkça bir düşmanıdır." (İsra, 53)

Birbirimizin hatasını, yine birbirimizi kırmadan düzeltmeli ve kardeşane nasihatlarda bulunmalıyız. Mü'min kardeşlerimizin düğün, nişan ve taziyelerine iştirak etmeli ve onların her türlü dertleriyle dertlenmeliyiz.
Tağuti güçlere, nefsimizin ve modern dünyanın derin devletine karşı uyanık olmalıyız.
Şahsınızı ve ümmeti ilgilendiren konularda mutlaka istişare yapmalı ve oradan çıkan karara uymalısınız.

Mü'minler arasında fitne ve fesada sebep olacak her türlü hareketten sakınmalı ve büyük hastalıklardan olan gıybetten kendinizi korumalısınız.

Bulunduğunuz her mekânda Allah'ın dinini tebliğ etmeye çalışınız. Bunun için de örnek Müslüman ve örnek şahsiyetler olunuz. Muameleniz düzgün, özünüzle sözünüz bir olsun.

Modern çağ, her şeyi önüne kattı götürüyor. Elinize, dilinize ve belinize sahip olunuz.
Allah'ın adının anılmadığı topluluklardan uzak durmalı, malayanilikten ve vakti hoyratça tüketmekten sakınmalısınız.
Güzel giyinmek sünnettir. Kılık kıyafetinize önem vermeli ve her zaman temizliğe özen göstermelisiniz.

Her gün mutlaka tefsiriyle beraber Kur'an okumalı ve ailenizle İslâmî sohbetler yapmalısınız. Dünya Müslümanlarının haberlerine yönelmeli, diğer ülkelerdeki İslâmî hareketlere yabancı kalmamalısınız.
Pazartesi ve Perşembe günlerini oruçla geçirin ve farz namazların dışında nafile ibadet, zikir ve fikire çok önem verin. Bazen yalnız kalıp kendinizi dinleyin, tefekkür edin.

Sade bir hayatı tercih ediniz. Kokteyl türü toplantılara katılmayın ve kendiniz de o tür toplantılar tertip etmeyiniz.
Kim ne derse desin, kadınlarla olan ilişkilerinize mesafe koyun ve ikili ilişkilerden uzak durun.

Gözünüzü harama bakmaktan, genç kadınlara selâm vermekten, tokalaşmaktan kendinizi koruyun. Para, kadın ve mevkii putları, kolay altedilebilecek imtihanlar değildir. İman ve ibadetin lezzeti, para ve kadın putundan uzak durmakla alınır.

Rasulullah'ın ahlâkı Kur'an'dı. Hepimiz ahlâkını güzelleştirmeli ve güzel huylarla bezenmeliyiz. Eskiden olduğu gibi evlerimizi Erkâm'ın evi haline getirmeliyiz.
İnsana yatırım yapan kazanıyor. İnsanları kazanmadan, onları İslâm'a kazanmamız mümkün değildir.


Eser: Cuma Sohbetleri

  • Yeni Ekle
Yorumlar (0)

Cuma Sohbetleri