MI´RACNoksan sifatlardan münezzeh Kemal sifatlarla muttasif olanZati ecelli a´la En has kulu olan Habibini gecenin kücük bir cüz´ünde Mescidi haramdan Mescidi aksaya yürüttü. O mescidi aksaki etrafini maddi ve manevi müzeyyenat ile habibimize mu´cizelerimizden bazisini gösterelim diye süsüledik.süphe yokki he seyi hakkiyla gören ve isiten Allah dir .
Sürei- Isra ayet 1.

Muhterem kardeslerim. Önümüzdeki carsambayi persembeye baglayan gece mübarek mi´rac kandilidir.Enbiyanin serdari hazreti Rasülüllah hem ruhen hemde cismani olarak hazreti Allahin arzu ettigi makamlara cikarak Rabbül- aleminin huzuruna kabul ettigi ve rasülüllahin mucizelerinden birisidir mi´rac.

Mi´rac:peygamber efendimiz(S.A.V.)in Ilahi saltanati seyretmek üzere Allahin davetine Icabetle essiz bir mucize olarak Göklere ve daha nice alemlere seyahat etmesidir.Bu akillara durgunluk veren büyük mu´cizenin Gerceklesmesinin madii ve manevi bir cok sebeb ve hikmetleri vardir.Bunlardan birisiPeygamber efendimizin o sene karsilastigi üzücü hadiselerdir.Evvela zahiri himayaecisi olan am,casi ebu Talibi Kaybetmis,Ondan kisa bir zaman sonra Kendisine en büyük destegi veren Haatice validemizi kaybetmisdir.Bunu firsat bilen müsriklerEbu Talibin sagliginda yapamadiklari zulmü ve iskenceleri yapmislar,Allah rasülünü göz acamaz hale getirmislerdi.Rasülüllah efendimiz Teblig vazifesiniifa etmek hemde yogun baskilardan Bir nebzecik olsun kultulmak maksadi ile Taife gitti.Oradada cok siddetli sikintilarla karsilasdi.Bu sene ye islam tarihinde hüzün senesi denir.Iste mi´rac böyle rasülüllahin hüzünlü oldugu bir zamanda Hazreti Allah habibini huzuruna davet etmis Yedi kat gökleri ars kürs melekut ve sidre-i müntehaya kadar seyahat etmisdir buda allah rasülünü teselli etmistir.
BIRINCI SAF´HA:Efendimiz S.A.V. in Mescidi haramdan mescidi aksaya kadar götürülmesidirki Yukaridaki ayeti celile ile sabittir.Bu safhayi inkar eden küfre düser.
Mescidi aksada bütün enbiyanin ruhlarina kik rakaat namaz kildirdi ve imamül- enbiya oldu.

IKINCI SAFHA:mescidi aksadan burak isimli bir binek ile birinci kat semaya ve sirasi ile yedi kat semayi gecmesidir.Birinci kat semanin kapusuna gelince cebrail kapuyu tikladi ve sen kimsin denildi cebrailim deyinceyanindaki kim ? denildi . Muhammed a.s. dedi ve gök kapisi acildi.Ve adem a.s. gel salih evlad buyurarak iceri aldi
Böylece ikinci kat semada hz. Yahya ve hz. Isa .ücüncü kat semada hz Yusuf dördüncü kat semada hz idris. Besinci kat semada hz Harun altinci kat semada hz Musa yedinci kat semada hazreti Ibrahimi gördü.hepsi ile adem a.s. ile selamlastiklari gibi selamlastilar.

ÜCÜNCÜ SAFHA :Ref ref ile yedinci kat semadan sidrei müntehaya kadar olan kismidir.Rasülüllah efendimiz buyuruyorlarki cebrail iule öyle yükseltildimki kaza ve kaderlerin yazan kalemlerin gicirtisini isitmeye basladim.mundan sonra karsima sidrei müntehe cikti.cebrail a.s. ben artik buradan ileri gecemem gecersem yanarim ileri yaliniz gideceksin buyurdu.

Bundan sonraki durun necm süresinde söyle anöatilir.O kadar yakinlastiki iki yay arasi kadar.hatta dahada yakin oldu allah kuluna orada ne vahiy etti ise etti .Buyurulmakdadir.

Rasülüpllah efendimiz Allahin huzuruna ilk kabulünde ( Ettehiyatü Lillahi vesselavatü veddyyibatü)Diye tahiyyede bulundu Cenabu hak (Esselamü aleyke eyyühennebiyyü verahmetüllahi ve berekatühü)Diye mukabelede bulundu Rasülüllah efendimiz Esselamü aleyna ve ala ibadillahissalihin)Diyerek cevap verdi . Böylelikle nasil selamlasilacaginida bize ögretiyorlardi.
Rasülüllah efendimiz Allahin huzurunda sadece kendisini degil ümmetinide düsünüyordu .Bu düa allahin cok hosuna gitmisti habibim iste ne istiyeceksen buyurdugu zaman Allahin rasülü ya rabbi beni kulluguna kabul etmeni istiyorum dedi.Cünkü kulluk allahin verdigi en büyük makam idi rabbimiz bunu kabul buyurduda isra süresinde ( BIABDIHI) diye isaret buyurdu.

Ve oradan tekrar geriye döndügü zaman müsrikler alan etmeye basladilar.Ve Ebu Bekir r.a. hazretlerine gelerek senin arkadasin bak neler söylüyor diye tekzip etmek istediler oda hic tereddüt etmeden eger onu Muhammet söylüyorsa dogrudur dedi ve SIDDIK ünvanini aldi.

Mirac hadisesini bizim anlatmamiz cok zordur. Sadece iman etmemiz bize kafidir.

MIRACDAKI HEDIYELER.
1-Allaha sirk kosmiyanlarin af edilmesi.
2-Bakara süresinin son iki ayeti.
3-Bes vakit namaz.

Cenabu hak böyle mübarek bir geceyi en güzel sekilde ihya etmeyi cümlemize nasip eylesin. O yüce Rasülün sefaatina mazhar ey
ÖZ-67


Eser: Cuma Sohbetleri

  • Yeni Ekle
Yorumlar (0)

Cuma Sohbetleri