Kitaplar | Yazarlar | İlmihal | Sohbetler | Hutbeler

HAYZ VE NİFASLIYA YASAK OLANLAR

1) Namaz kılamaz. Hadis-i şerifte de, (Müstehaza [özürlü kadın] hayzlı iken namaz kılamaz.) buyuruldu. (Ebu Davud)

2) Oruç tutamaz. [Hz. Aişe validemizin naklettiği hadis-i şerifte, hayzlı iken tutulamayan oruçlar kaza edilir, kılınmayan namazlar affolur. (Buharî)]

3-) Kur'an okuyamaz. Hadis-i şerifte, (Hayzlı ve cünüp, Kur'an-ı kerim okuyamaz) buyuruldu. (Tirmizî)

4) Mushafa el süremez. Kur'an-ı kerimde, (Kur'ana temiz olanlardan başkası dokunamaz) (Vakıa 79) buyuruluyor.Hadis-i şerifte de, (Kur'ana ancak temiz olan dokunabilir) buyuruldu. (Nesâî)

5-) Maliki'de hayzlının Kur'an-ı kerim okuması caiz ise de, Kur'an kursunda okuyan hayzlı bir kız, Maliki'yi taklit ederek Kur'an-ı kerim okuyamaz. Çünkü başka bir mezhebi taklit etmek, ancak bir farzı yapmak için, kendi mezhebinde imkan bulunmadığı veya güç olduğu zaman caiz olur. Hayzlı bir kıza Kur'an okumak farz olmadığı için başka bir mezhebi taklit edemez.

6-) Camiye giremez. Hadis-i şerifte (Cünübe ve hayzlıya mescide girmek helal olmaz) buyuruldu. (İbni Mace)

7-) Kâbeyi tavaf edemez. Hadis-i şerifte, (Beytullahı tavaf etmek, namaz kılmak gibidir, yani abdestli olmak lazımdır) buyuruldu. (Tirmizî)

8-) Cima edemez. (Bekara 222)

9-) Hayzlı iken de, kadına dübüründen [anüsünden yani makattan] yaklaşmak haramdır. Oral [ağız ile] seks de caiz değildir.

10-) Kadın, hayzın başladığını ve bittiğini kocasından gizleyemez. Kocası sorunca söylemezse, büyük günah olur. Hadis-i şerifte, (Hayzın başladığını ve bittiğini kocasından saklayan kadın mel’undur) buyuruldu. (Cevhere)

11-) Yanında kocası veya mahremi olmayan hayzlı kadın, uzun yola çıksa, seferi olamaz. Hayz bitince, bulunduğu yerden 104 Km’den daha fazla giderse, ancak o zaman seferi olur.


Eserin yazarı: Mehmet Ali Demirbaş Eser: HAYZ VE NİFAS RİSALESİ

  • Yeni Ekle
Yorumlar (0)

HAYZ VE NİFAS RİSALESİ

MollaCami.Com