Kitaplar | Yazarlar | İlmihal | Sohbetler | Hutbeler

KADININ TAHSİL YAPMASINDA DİKKATE ALINACAK ÖLÇÜLER

Kadınların tatvil edeceği bilgiler iki kısma ayrılmaktadır. Şöyle ki: A) Zaruri olan bilgiler:
Kur'ân-ı Kerimi okuma ve tecvid üzere tilâvet etme gibi bir hocaya ihtiyaç gösteren bilgileri, ev halkından öğrenmek mümkünse onlardan tahsil edecektir Bu mümkün değilse veya bilgi ile birlikte belge (diploma) almak istiyorsa bulunduğu şehirdeki Kur'ân kurslarından birine devam ederek bu eksiğini mutlaka giderecektir. Bu arada iman ve İslâm'ın esaslarını da öğrenmiş olacaktır. Bu alandaki bilgisini genişletmek için şahsi gayretiyle, kitap okumakla malûmatını genişletip derinleştirebiiir. Takıldığı hususlar olursa onları ehil bir kimseden sorup öğrenebilir.
B) İhtiyârî vs ihtisasla ilgili ilimler:
Bu hususta verilecek cevaz ve cevap, mutlak mânâda değil, birtakım şartların oluşmasına bağlıdır. O şartlar mevcut ise kızların tahsili mümkün hâle gelir ve münevver bir kadın sınıfı teşekkül etmiş olur. O şartların neler olduğunu izaha çalışalım:
a) İslâm dininin tesettürle ilgili hükümlerine riâyet etmiş olacak.
Vücudun yabancı erkekler tarafından görülmesi yasak olan uzuvları ile saçlarını kapatmış olacak.
b) Yaptığı seyahatleri bir mahremi ile yapacak:
Aile fertlerinin oturduğu şehirden başka bir yerde tahsil veya ihtisasa devam edecek ise gidiş ve dönüşlerini baba, dede oğlan kardeş gibi yakını bulunan bir erkeğin refakatinde yapacak.
c) Yurt seçimine iyi dikkat edecek:
Tahsil için kaldığı şehirde erkek ve kız talebenin müşterek yurtlarında değil, sadece kız talebelerin barındığı bir yurt veya kira evinde kalacak.
d) Beş vakit namazını ihmâl etmeyecek:
Ders saatlerinin arasında bir zaman arayıp namazını kılacaktır. Namazlarının sünnetlerini edaya vakit bulamasa bile farzları kazaya bırakmayacak,
e) İsabetli bir ihtisas dalını tercih edecek:
Bir ihtisas dalını seçerken, ekseriyetle kadın ve kızlarla ilgili bir hizmet dalını tercih edecek. Nisaiye ve çocuk hastalıkları uzmanlığı ile hemşirelik ve ebelik bu hususta bir örnek olarak gösterilebilir.
f) Zorlukları halletmede ters yönden girişim yapmayacak:
Bu sahadaki zorluklar karşısında, İslâm dininin hükümlerini kendi şartlarına uydurmaya kalkışmayacaktır. Yapılacak iş, "nasıl hareket edersem İslâm'ın hükümlerine uygun hareket etmiş olabilirim?" düşüncesinden hareket etmek olacaktır.


Alt Konulari


Eserin yazarı: Mehmed Emre Eser: Müslümanca yasama sanati 3

  • Yeni Ekle
Yorumlar (3)

  •  - selam islam cahilliğe
    selam islam cahilliğe karşıdır dinimiz erkek ve kadının ilim tahsil etmesi ni kesinlikle istemektedir.ama kendi çizgisinde istemektedir.günümüzde çizginin dışına çok fazla çıkılmıştır bırakın kadının okumasını erkeğin bile okula gitmesi zahiri ilimleri tahsil etmesi zora girmiştir.demek istediğimi anlatabilmişimdir.inş. bu yüzden kadın okuyamaz okursa çizgide duramaz vesselam...
  •  - Okumak Yada Okumamak mı?
    kardeş senin tahsil etme hakkını elinden alanlar mutlak hesabını huzuru mahşerde verecektir. gelelim bugüne kardeş ilim tahsil etmek güzel ancak bayanlar için hiç müsait ortam yok üzülerek ifade etmek istiyorum sizler fedakarlık yapmak zorundasınız yani okulu dinimize tercih etmeyecek, tam tersi sımsıkı islama sarılacaksınız. Hz:Allah sabır işlerimizde kolaylık versin bacılarımıza.(amin)selametle...
  •  - hemşirelik kadın için ideal
    hemşirelik kadın için ideal bir meslek mi? yabancı erkekler gelip iğne vurunacak konuşacak daha neler neler benim kafama hiç yatmadı bu devirde islam hakim olmadıkça kızların okuması islam çizgisini aşar bence yanlışım varsa lütfen izah buyurunuz

Müslümanca yasama sanati 3

MollaCami.Com