Teheccüt Namazı

Bir diğer adıyla gece namazıdır. Gece vakti sü­resince kılınır. En efdal vakti gecenin üçte ikisi çıktıktan sonra kıl­maktır.

Teheccüt, uykuyu terketmek manasına gelir. Bu nedenle uykudan kalktıktan sonra kılınan namaz anlamına gelen teheccüt, ismini buradan almaktadır.

Bunun vakti uykudan kalktıktan sonra başlar fecrin doğuşuna kadar devam eder. Rekat sayısında herhangi bir sınır yoktur. Az veya çok iste­nildiği kadar kılınabilir.

Teheccüt namazının delili şu ayet-i kerimedir:

"Gecenin bir kısmında kalk ve sana mahsus bir fazlalık olmak üzere onunla (Kuran la) namaz kıl. Rabbinin seni övgüye değer bir makama çı­karması umulur." (İsra: 17/79)

Ebu Hureyre´den rivayete göre Peygamberimiz (s.a.v.)´e:

-Farz namazlardan sonra hangi namaz faziletlidir ve Ramazan ayından sonra hangi oruç faziletlidir? diye soruldu.Rasulullah (s.a.v.):

"Farz yazılmış namazdan sonra en faziletli namaz gece ortasında kılı­nan namazdır. Ramazan ayından sonra en faziletli Oruç ise, Allah ayı olan Muharrem orucudur." [1] buyurdu.Eserin yazarı: Kadı Ebu Şuca Eser: DELİLLİ ŞAFİ İLMİHALİ

 • Yeni Ekle
Yorumlar (4)

 • misafir  - sizi canı gönülden tebrik
  sizi canı gönülden tebrik ediyorum ... lütfen insanları sıkmayınız dinimizden soğutuyorsunuz korkutuyorsunuz insanları, o kişi kalksın kılsın onu kabul etmek rabbimizin bileceği birşey ki gece uykusunu Allahın rızası için bölmüş bir insanın duasın merhametliler merhametlisi rabbimiz nasıl kayıtsız kalır. çocuklarımızı Allahtan bir öcü gibi korkutuyosunuz Allah korkusu böyle birşey değil lütfen insanları dinimizden dinimizi zorlaştırıp uzaklaştırmayın ...
 • misafir  - teheccüt
  gerçekten çok güzel ve duaların kabul olduğu bir namaz allah hepimizden razı olsun dualarınız kabul olsun
 •  - teheccüt
  teheccüd namzının nasıl kılndıgına daır kesın bır bılgı yok en muhkem olanı isra suresi 79 ayettir.teheccüd namazıyla ilgili bütün başlıklara baktım kesin bir veri bulmadım,kılmayı düşünyorum Allah izin verirse, fakat bu konda ilgili arkadaşlardan yardım istiyorum allah şimdiden hepinizden razı olsun.
 •  - Teheccüt
  selamın aleyküm kıymetli din kardeşlerim
  affınıza sığınarak bişey sormak istiyorum... Teheccüt namazı kılmak için belli bi saat uyku şartmıdır?

DELİLLİ ŞAFİ İLMİHALİ