İslam´da Namazın Önemi

İslam´da namazın, diğer ibadetlerde hiç bulunmayan bir yeri vardır. Zira O, dinin direğidir. O, olmayınca din ayakta durmaz.

Rasulullah (s.a.v.), namazla ilgili "Dinimizin özüdür"´ şeklinde önemle çok defa hadis-i şeriflerinde namaz konusunda bizi uyarmıştır.

Bu uyanlardan bazıları şunlardır:

"işin başı İslam, İslam´ın direği namaz, en zirvesi ise Allah yolunda cihaddır."

"islam´da namaz, bir baş gibidir. Namazı olmayanın dini yoktur."

"Kıyamet günü kulun ilk hesaba çekileceği şey onun namazıdır. Nama­zı iyi ise diğer amelleri de iyi olur. Namazı bozuk ise diğer amelleri de bo­zuk olur." [1]

Enes´ten rivayet edilmiştir: Namaz, Peygamber (s.a.v.)´e Miraç Gece-si´nde elli vakit olarak farz kılındı. Sonra beş vakte indirildi ve Yüce Al­lah kendisine:

"Ya Muhammedi Benim katımda söz değiştirilmez. Onun için bu beş vakte elli vakit sevabı yazılır." [2] buyurdu.

Rasulullah (s.a.v.)´in Dünya´dan ayrılıp irtihal edeceği zaman son ola­rak ümmetine vasiyet ettiği şey namazdır. Son nefesinde iken şöyle bu­yurdu:

"Namaz! Namaz! Bir de emriniz altındaki köleler. Dînden en son kay­bolacak ibadet namazdır. Namgz, zayi oldu mu bütün din zayi olmuş de­mektir."

Kur´an-ı Kerim´de Yüce Allah namazla ilgili şöyle buyuruyor: "(Resulüm) sana vahyedilen Kitab´ı (Kur´anı) oku ve namazı kıl Mu­hakkak ki namaz, hayasızlıktan ve kötülüklerden alıkoyan Allah´ı anman (ibadetlerin) en büyüğüdür." (Ankcbııt: 29/45)

Cabir bin Abdullah (r.a.)´dan rivayet olunduğuna göre Peygamberimiz (s.a.v.)´in şöyle buyurduğunu işittim, diyor:

"Sizden biriniz kapısı önünden bir nehir akar da ondan günde bes de­fa yıkanırsa, o kimsede kirden bir şey kalır mı? İste bes vakit namaz kılan kimse de bunun gibidir. Allah bu namazlarla onun hatalarını gideri r.[3]

Namazın hiç bir şekilde terki uygun görülmemektedir. Yolculukta, korku halinde, hastalıkta... vb. gibi her durumda kılınması gerekir.

Kul hakkı hariç diğer günahlar için tevde edilmesi kaydıyla affolunma ümidi vardır. Ama namaz için affolunma diye bir durum sözkonusu de­ğildir.

Kişi hasta olduğu zaman ayakta duramıyorsa oturarak, oturarak da kı-lamıyorsa uzanarak, daha ağır bir vaziyette ise o hali ile Allah´ı anarak bu ilahi görevi eda etmesi gerekir.
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Tabercuu
[2] Buharı, 345, Tırnıızi, 213.
[3] Muslini, 66ftEserin yazarı: Kadı Ebu Şuca Eser: DELİLLİ ŞAFİ İLMİHALİ

 • Yeni Ekle
Yorumlar (15)

 • yazek  - insanlık
  insanlık öle bi değişmişki herkes hevesi peşinde gibi görünüyor ALLAH hepimize yardımcı olsun..
 • yazek  - insanlık
  insanlık öle bi değişmişki herkes hevesi peşinde gibi görünüyor ALLAH hepimize yardımcı olsun..
 • sefa  - gerçekten kısa da olsa çok
  gerçekten kısa da olsa çok güzel özetlenmiş. belki namaz üzerine ciltler dolusu kitaplar yazılabilir. ben 21 yaşındayım enaniyet yapmak gibi olmasın uzun süredir namaz kılıyorum ama bu sene üniversiteye başladım ve namazla ilgili kitaplar okuma imkanına ulaştım. beni çok etkiledi okuduğum kitaplar. çok ufuk açıcı yönlendirici etkilerde bulundu ve anladım ki bu zamana kadar kıldığım namazlardan tat alamamışım şimdi ise ağlıyorum secde de göz yaşlarımı tutamıyorum. hep O'na RABBİM'E ulaşmak istiyorum. Peygamberime gitmek O'nu görmek istiyorum. kısacası namaz alındığında öyle güzel bir tat veriyor kii onun verdiği tat ne anlatılır ne de o tadın sonuna ulaşılır. söylenecek anlatılacak çok şey var. her bilen birilerine iki cümle de olsa bir şeyler anlatsa her şey müslüman dünyası için o kadar güzel olur kii.
 • misafir  - çok teşekkür ederim işime
  çok teşekkür ederim işime yaradı zaten işime yaraması ö.d sizin böyle bi site açmanız çok güzel allah razı olsn
 • misafir  - yanlıs yazmıssınız namagz
  yanlıs yazmıssınız namagz yasmıssınız
 • misafir  - İĞRENÇ
  MAL GİBİ ORSPU ÇOCUĞU MAL GİBİ YORUM YAVŞAK DİNOZOR DAŞŞAĞI NOLACAK
 • MİSAFİR  - namaz
  YA KONUYU BİRAZ AÇSAYDINIZ AMA BÖYLEDE GÜZEL
 • namaz  - çok güzel ama çok uzun ve
  çok güzel ama çok uzun ve benim konumla fazla ilgisi yok ama yinede teşkkürler :)
 • hmm  - ödev
  bnce çk güsl herkesin bilmesi grken şeyler çk sağoln ödevim içinde yardımcı oldu
 • namaz güzel  - ben namaz kılmıyordum bunu
  ben namaz kılmıyordum bunu okudum artık kılmaya başlıyacagım çook tşkr edrim Allah razı olsun ödevimede yardımcı oldu emeye saygı..

DELİLLİ ŞAFİ İLMİHALİ