Misvak

Her halükârda (her zaman ve her yerde ) misvak kullanmak sünettir.

Ancak oruçlu bir kimse için zevaldan sonra kullanılması mekruhtur. Mis­vakın aşağıda sayacağımız 3 yerde kullanılmasının sünnet oluşu daha da te´kid kazanmıştır. Bunlar, 1) Ağzın yiyecek veya yiyecek haricinde bazı şeylerden ötürü bozulması durumunda. 2) Uykudan uyanıldığı zamanlar­da. 3) Namaza durulduğu zaman.

Misvakın her zaman kullanılması sünnettir. Hazreti Aişe (r. anha)´dan rivayete göre eygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

"Misvak kullanmak ağzı temizlemek ve rabbı da razı etmektir." [1]

Misvak, Arak olarak bilinen misvak ağacını dişlerin üzerinde gezdiril­mesi fiiline denir. Ağız üzerinde bulunan kirleri temizleyen her ağaçtan misvak yapılabilir. Hatta günümüzde kullanılan diş fırçası da aynı işi gör­mektedir. Ancak sünnet amacıyla kullanıldığı takdirde bütün bu muamele şekillen sünnet oluyorsa da Suudi Arabistan´da bulunan Arak ağacı olarak bilinen misvak kadar efdal olamaz. Bu nedenle bilinen misvak ağacının kullanılması daha da efdaldır.

Oruçlu kişinin öğleden sonra misvak kullanması mekruhtur. Çünkü Resulullah: "Yemin ederim ki oruçlunun ağzının kokusu Allah katında miskten daha güzeldir." [2] buyurmuştur.

Gerçekten oruçlu kişinin ağız kokusu genelde öğleden sonra kokmak­ladır. Misvakın kullanılması bu kokuyu giderir. Bundan dolayı mekruhtur. Ağız kokusunun kirden, uzun süreli sükuttan ve yemek ya da içmekten sonra oluşan kokulu (soğan, sarmısak vb. gibi şeylerin yenilmesi) durum­da ve uykudan uyandıktan sonra misvakın kullanılması daha da efdaldir. Peygamberimiz (s.a.v.) gecelen uykudan her kalktığında ağzını misvak ederdi. [3] Namaza hazırlanırken de misvak kullanmak daha da efdaldir. Hz. Aişe (r. anha) "Resulullah (s.a.v.) gece veya gündüz her uykudan kal­kışında abdestten önce ağzını misvaklardı." [4]--------------------------------------------------------------------------------

[1] Nesai: 1/10.

[2] Buhari, 1795; Müslim, 1151.

[3] Buhari, 242; Müslim, 255.

[4] Ehu Davud, 57.

Kadı Ebu Şuca?, Ğayet?ül-İhtisar ve Şerhi, Ravza Yayınları: 84.
Eserin yazarı: Kadı Ebu Şuca Eser: DELİLLİ ŞAFİ İLMİHALİ

 • Yeni Ekle
Yorumlar (2)

 •  - Misvak
  Misvak'ın kullanımını tam olarak gostermediniz.
  Ucu kıllı sekle nasıl sokulur ne kadar ara ile degistirlir?
  kulanırken nelere dikkat edilmeli.
  Ben hic kullanmadım tam bir tarif eder misiniz..
 • ahmetkaradeniz  - NASIL MİSVAK TEMİN EDERİZ?
  Kuvvetli bir sünneti seniyye olan misvak kullanmanın ehemmiyetini çoğu kardeşimiz bilmektedir. Misvak kullanmak isteyen kardeşlerimize pakistandan ithal ettiğimiz özel vakumlu misvak ve misvak ürünlerini siz kardeşlerimizin kullanımına sunuyoruz.

  SİPARİŞ İÇİN: 0 506 338 26 36 (vdfone)

  ÜRÜN ÇEŞİTLERİ İÇİN ve ayrıntılı bilgi için: www.ahmetkaradeniz.com

  Not-1-: Bizimle çalışmak isteyen kardeşlerimize temsilcilikler verilecektir. %65 e varan kar oranlarıyla ister kendi adınıza ister bulunduğunuz yurt adına haftada sadece 5 saatinizi ayırarak bizimle çalışabilirsiniz.

  NOT-2-: TOPLU SİPARİŞLERİNİZDE ÖZEL İNDİRİMİMİZ OLACAKTIR.
  SİPARİŞ İÇİN:0 506 338 26 36 (vdfone)

DELİLLİ ŞAFİ İLMİHALİ