37. HAZRETİ NEVFEL'İN ŞEHADETİ VE HZ. EBU BEKİR (r.a.)

Hazreti Peygamber efendimiz şehidliğin mertebelerini ve Cennetteki derecesini anlatıp bir çok sözleriyle şehidleri medh ü sena etmişti. O anda eshabın içinden Nevfel (r.a.) Efendimizin huzuruna geldi:

-Ya Resûlallah, ben dua edeyim siz de amin deyin dedi ve dua etmeye başladı.

Duası şöyle idi:

- Ya Rabbi Nevfel kuluna şehidlik ihsan eyle... Bu iki oğlumu yetim, annelerini dul eyle.

Kılıcını kuşandı, Resûlüllah'la beraber harbe iştirak etti. Harbde çok cengaverce savaştı, bütün küffar ondan korkar oldular. Fakat Resûlüllah'ın önünde ettiği dua kabul olunmuştu. Bir ok yarasıyla yere düştü ve şehid oldu. Efendimize Nevfel'in şehadetini haber verdiler.

Gelip başını dizi üzerine koydu ve:

-Allah sana rahmet etsin. Yarın huzur-u İlahi'de bu başın arşın altında ve misk kokusu içinde olacaksın, buyurdular. Abdurrahman bin Avf Peygamberimiz'in emriyle rida getirip cenaze namazını kılarak defnettiler. Cenazede Peygamber Efendimiz ayak parmaklarının ucuna basarak yürüdü. Bunun hikmeti sorulduğunda şöyle buyurdular:

- Beni Peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, Nevfel'in cenazesine gelen meleklerin çokluğundan ayaklarımı basacak yer bulamıyorum bir melek kanadını benim ayaklarımın altına serdi ona basıyorum.

Harb bitmiş, Medineye dönüyorlardı. Medine'ye yaklaştıklarından Medine'de müslüman kadınlar Resûlüllah'ı ve eshabı öven şiirler okuyorlar, bunların içinde Nevfel'in iki oğlu ile hanımı de vardı. Resûlüllah'ın huzuruna varıp halini sordular. Peygamberimizin gözleri yaşarmıştı. Nevfel'in şehid olduğunu hanımına söyleyemedi ve eliyle arka tarafı işaret etti. Arkada Hazreti Ali Kerremellahu Vechehü vardı. O da Resûlüllah söylemediğini görünce eliyle arkayı işaret edip geçti. Nevfel'in hanımı askerin en arkasından gelmekte olan Hazreti Ebu Bekir'in yanına varıp Nevfel'i sordu.

Hazreti Ebu BEkir, Mübarek sakalını da ağzına alıp:

- Ya Rabbi! Habibin gönül yıkmaktan sakındı. Ben Nevfel'in şehid olduğunu söylersem Resûlüllah'a muhalefet etmiş olurum. Eğer söylemesem yalan söylemiş olurum. Sen bana yardım et. Ya bana ilhamla ne diyeceğimi bildir ya bu hatunun kalbine bir sabır ve tahammül gücü ver, diye dua ettikten sonra sakalını ağzına alarak: "Ya Allah!" diye nida etti. Bir de baktılar ki, okun yaydan fırladığı gibi Hazreti Nevfel atına binmiş elinde kılınç olduğu halde tozu dumana katıp geliyor. Doğru Hazreti Ebu Bekir'in huzuruna gelip:

-Buyurun Ya Ebu Bekir! Beni mi çağırdınız? dedi.

Hazreti Ebu Bakir'in elini öptü ve bütün eshabı selâmladı. Eshab bu işe hayret etmişlerdi.

Gazadan dönen Resûlüllah her zaman ki gibi mescide girip iki rek'at namz kıldı. Nevfel de selâm verip girdi. Efendimiz:

-Bu Allah'ın bir ayetidir, acaba kimin sebebiyle zuhur etti? dedikleri sırada, Cebrail aleyhisselam gelip Allah'ın selâmını getirdi ve.

-Ya Resûlüllah şükür secdesi eyle! Cenab-ı Allah İsa aleyhisselâm gibi senin eshabından birine de ölüleri diriltme selahiyetiverdi. Eğer Hazreti Ebu Bekir bir kere daha"Allah" dese idi, Cenab-ı Allah bütün şehidleri diriltecekti, buyurdu.

Bunun üzerine Efendimiz(s.a.v.) kalkıp Hazreti Ebu Bekir'in sakalından öptü ve:

-Hak Teâlâ sana büyük ikramda bulundu. Allah'a hamdolsun ki bana Hazreti İsa gibi ölüleri diriltme izni verilen bir ümmet verdi, dedi.

Ondan sonra Hz. Nevfel iki oğula daha sahip oldu ve Yemame cenginde şehid edildi.


Eser: KISSALAR

 • Yeni Ekle
Yorumlar (6)

 • misafir  - Bu hadis-i şerif değildir.
  Ayrıca, bir arkadaş bu hadis-i şerif midir diye sormuş.Bu hadis-i şerif değildir.

  Menakıbın başında şöyle yazılıdır;
  Ebûl Ferec el Cevherî, Hasen Basrîden rivâyet eder. O da îmâm-ı Hasen bin Alîden “radıyallahü anhümâ” rivâyet eder.
  Bildiğiniz gibi, Hasan-ı Basri Hazretleri Tabiinin büyüklerindendir.
 • misafir  - MENÂKIB-I ÇİHÂR YÂR-İ GÜZÎN
  MENÂKIB-I ÇİHÂR YÂR-İ GÜZÎN (Seyyid Eyyûb bin Sıddîk) alıntı yapılan kitap budur.
 • misafir  - uydurma hadis
  Rasulullah buyurduku :ben söylemedıgım halde bana söz isnad eden cehennemdeki yerinı hazırlamıştır...(buhari,Tirmizi)...bu eklentıyı yazan arkadas ne amacla bunu yazmıştır...cevep bekliyorum.
 • misafir  - çok güzel bunu duymuştum ama
  çok güzel bunu duymuştum ama özüne inememiştim size çok teşekkür edrim rabbim bizede ebu bekir gibi ALLAHH demeyi nasb eylesin rabbim cümlemizden razı olsun ve bizlei bu hak yodan ayırmasn inşaallahuteala •  - sual
  kardeşlerim bunun kaynağını ögrene biirmiyiz
 •  - kardesler
  ya bunu kitabı hangisi nerde bulabılırım bna gonderırmısınz ve tesekur ederım lutfen am bna bunun için murşit de dogru veya yalan hagısıse solermısınızmişlerdide

KISSALAR