17. CENNETE İLK GİREN KADIN

Hazreti Fatımatüzzehra (r.a.) Hazretleri bir gün babası Peygamberimiz (s.a.s.)'e:

-Babacığım cennete ilk önce kadınlardan kim girecek? diye sordu.

Peygamberimiz (s.a.s):

- Falan mahallede bir kadın var. O kadın ilk cennete girecek kadındır, buyurdular.

Hazreti Fatıma çok merak etmişti:

-Benden de mi evvel girecek babacığım? diye sordu.

Hazreti Peygamberimiz:

-Senden de evvel girecek. İstersen git de bir tanış. O zaman sen de neden önce onun gireceğini öğrenirsin, buyurdular.

Hazreti Fatıma'nın o kadın hakkındaki merakı iyice artmıştı. Bir gün kadının evini sora sora buldu, kapısını çaldı. İçerden ihtiyar bir kadın sesi duyuldu:

-Kim o?

Hazreti Fatıma, kendisini tanıtıp görüşmek istediğini söylediğinde kadın:

-Canım sana feda ey Allah Resulünün kızı sizinle çok görüşmek arzu ederdim. Fakat dışarı çıkamadığım için ziyaretinize gelemedim. Kocamdan izin almadan size kapıyı açamayacağım. Sizden çok özür dilerim. Yarın gelirseniz içeri girmeniz için izin alır kapıyı açarım, görüşürüz, dedi.

Hazreti Fatıma geri gitti, kadın da meseleyi anlatıp kocasından izin aldı. İkinci gün kadınla görüşeceğine emin olarak gelen Hazreti Fatıma yanına Hazreti Hasan'ı da alarak geldi. Kadının kapısını çalarak geldiğini bildirdi. Fakat kadın Hazreti Fatıma'nın yanında bir çocuk bulunduğunun farkına varmıştı. Hazreti Fatıma'ya:

-Yanınızda bir de çocuk var. Ben yalnız sizin için izin almıştım. İçeri siz girebilirsiniz, fakat çocuk dışarıda kalır. İsterseniz yarın gelin onun için de izin alayım, beraber içeri girersiniz, dedi.

Hazreti Fatıma ikinci defa içeri giremeden geri döndü. Üçüncü gün yanına Hazreti Hüseyin'i de alarak gitmişti. Kapıda yine aynı durumla karşılaşarak Hüseyin'i içeri alamayınca geri dönmek zorunda kaldı. Üçüncü gün üçü birden gittiklerinde kadın kocasından her üçü içinde izin almıştı. İçeri girdiler. Hazreti Fatıma bir de baktı ki, içerden kendisini karşılayan dışarıda sesinden tanıdığı kadın değil. Genç ve güzel bir kadın... Hayretle sordu:

-Sizinle dışardan konuşurken sesiniz başka idi, şimdi başka, bu nasıl oluyor? dedi.

Kadın:

-Sizinle konuşurken sesim dışarı çıkmakta idi. Ben de sesimi yabancı erkek duyar da günaha girerim diye ağzıma taş parçası alarak konuşuyordum. Şimdi ise o taşı çıkardım, dedi.

Hazreti Fatıma'nın gözleri yaşarmıştı. Babasının neden cennete evvela bu kadının gireceğini söylediğini anladı.

Kadın Hazreti Fatıma (r.a.)'ya:

-Ey Allah Resûlünün kızı! Acaba ben kocama karşı vazifemi ifa etmiş oluyor muyum? Allah beni kocama itaatsizlikten dolayı hesaba çeker diye korkuyorum, dedi.

Hazreti Fatıma babasının müjdesini bildirdi:

-Hayır! Sen bilakis babamın cennete ilk girecek kadın diye müjdelediği birisin. Hiçbir kadın sizin yaptığınızın onda birini bile yapamaz, dedi.

Ve cennete ilk girecek olan kadınla bir hayli sohbet ettikten sonra müsaade isteyerek oradan ayrıldı.


Eser: KISSALAR

 • Yeni Ekle
Yorumlar (4)

 •  - zarif_2121@hotmail.com
  RABBİM TÜM EVLENMEİŞ GENÇ MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZE BUNA BENZER BİR
  EŞ NASİP ETSİN ONUN GİBİSİNİ BİRAZ ZOR.
  ONA BENZERİNİ NASİP ETSİN.
  AMİN
 •  - Bu ne bicimim bir hikaye....
  Boyle bir cennete erkek olarak bile gitmek istemem...Kadinalar erkeklerin kolesimi? Yuhhhhhhhhhhhhh sizse yaziklar olsun!!!!!!!!!!!!!!!
 •  - bu mudur?
  ben hayatımda böyle birşey görmedim.bu nasıl bir şeydir böyle.kadını sakla evinden çıkarma...ee kadınların bir hayvandan ne farkı kalıyor ozaman.saçını sakla yüzünü sakla heryerini sakla,sesini sakla ozaman nerde o kudretli nefsini tutma hikayesi.kadını bir köleden farksız hale getiriosunuz.madem o kadar inançlısınız söyleyin bana ozaman Allahın yarattıklarında eşitlik yok mudur?
 •  - bu mudur?
  ben hayatımda böyle birşey görmedim.bu nasıl bir şeydir böyle.kadını sakla evinden çıkarma...ee kadınların bir hayvandan ne farkı kalıyor ozaman.saçını sakla yüzünü sakla heryerini sakla,sesini sakla ozaman nerde o kudretli nefsini tutma hikayesi.kadını bir köleden farksız hale getiriosunuz.madem o kadar inançlısınız söyleyin bana ozaman Allahın yarattıklarında eşitlik yok mudur?

KISSALAR