Kitaplar | Yazarlar | İlmihal | Sohbetler | Hutbeler

Kadının Boşanma Hakkı

İslâm hukûkunda evlenme, sürekli olmak üzere yapılan bir akiddir. Bu yüzden geçici evlilik, geçerli değildir. Fakat evliliğin devamı için eşler arasında sevgi, şefkat ve anlayışın bulunması gerekir. Evlilik hayatının temeli budur.

Eşler arasındaki sevgi ve şefkat ortadan kalkınca ve bütün gayretlere rağmen durum düzeltilemeyince, boşanmaktan başka çare kalmamaktadır. Bu konuda tasarruf sadece erkeğin elinde bulunmamakta, kadına da bazı haklar tanınmaktadır.

İslâm hukûkuna göre kadın veya erkek, evlenirken bazı şeyleri şart koşabilir. Kadının şart koşma hakkına sahip olduğu hususlardan birisi de "boşanma hakkı"nın kendi elinde olmasıdır. Bu şart da geçerli olup uyulması gereklidir. Buna tefvîz-i talâk denir.

Boşanma yetkisine sahip olan erkek, nikâh akdinde hanımına istediği zaman boşayabilme hakkını verebilir. Koca, bu hakkı nikah akdi sırasında verebileceği gibi, nikahdan sonra da verebilir. Kadına verilen boşama yetkisi, kocanın yetkisinde azalma meydana getirmez. Ancak koca, verdiği yetkiyi artık geri alamaz. (212) Buna rağmen kadın da, erkeğin rızâsıyla sahip olduğu bu boşanma hakkını kötüye kullanmamalı ve basit sebeplerden dolayı boşanmaya kalkışmamalıdır. Zîrâ Peygamber (s.a.v.) Efendimiz bir hadîs-i şerîflerinde: "Hangi kadın kesin zorunluluk olmaksızın boşanmak isterse, Cennet kokusu ona haram olur." (213) buyurmaktadır.

Ayrıca kadın, anlaşamadığı, fakat kendisini boşamak da istemeyen kocasından, kendine âid olan malı karşılığında boşanmak (muhâlea) yoluyla da ayrılabilir. Erkek de hanımından alacağı meblağ ile maddî zararını karşılayacak ve tekrar evlenebilmek imkânını elde etmiş olacaktır. (214)

Ashâb-ı kirâmdan Sâbit b. Kays’ın hanımı, Peygamber (s.a.v.) Efendimiz’e gelerek:

"Yâ Rasûlallâh!

Kocamın huyu ve dindarlığı hakkında bir şikâyetim yoktur. Fakat onu sevemedim. Bir müslüman olarak nankörlük etmek de istemiyorum." dedi.

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz ona:

"Sana mehir olarak verdiği bahçesini geri vermek ister misin?" buyurdu.

O da:

"Evet.." deyince Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, onun kocasına:

"Bahçeyi kabul et ve onu boşa!" (215) buyurdular.


Eserin yazarı: Osman Ersan Eser: KADININ DEĞERİ VE HAKLARI

 • Yeni Ekle
Yorumlar (5)

 • büşra  - kadının imam nikahını boşanmak istemesi
  17 yıllık evliyim. eşim zina yaptı ve o kadınla imam nikahı kıydı. bende eşimden boşanmak istiyorum. eşim boşamamakta direniyor. ömer nasuhi bilme nin kadının boşama hakkını aradık bulamadık. yardımcı olur musunuz ?
 • burcu  - geçimsizlik
  arkadaşım bende seninle aynı durumdayım benim çocuğum yok sana tavsiyem bir iş bul çalış çocukları bakacak birini bulursun senin kafa dağıtmaya ihtiyacın var çalış gel evinle ilgilen boş zamanlarında kitaba yoğunlaş inan çok rahatlarsın
 •  - 10 gün önce dini nikahla
  10 gün önce dini nikahla evlendiğim eşimden mehr olarak 2 boşol hakkı aldım. fakat eşim boşol hakkını kullandı. biz allah katında evli miyiz? teşekkürler
 •  - geçen hafta hoca nikahıyla
  geçen hafta hoca nikahıyla evlendim mehr olarak 2 boşol hakkı istedim ve kabul etti. ertesi gün boşamam için beni zorladı. zorlamayla boşol hakkı kullanmak allah katında kabul olurmu. ben boşanmak istemiyorum çünkü. teşekkürler
 •  - kocam ?
  sana sabir tavsiye ediyorum cocuklarin icin bunu yap,guvendigini bir bilge kisiye beraber gidip nasohat isteyebilirsiniz.
  kocanizda durumun ciddiyetini anlamis olur.

KADININ DEĞERİ VE HAKLARI

MollaCami.Com