C.1. Dini Fıkralar

Oruç

Cemal Dursuna soruyor:-Ula Dursun sen nafile oruçlu olsan ve ben de sana hamsi ikram etsem ne kadar yersin? Dursun: 100 tane yerim. Cemal: Olur mu uşağım ilk hamsiyi yediğinde oruç bozulur, diğer 99 sayılmaz. Dursun bu espiriyi çok sever. O da yolda gördüğü İdrise sorar: -Ula İdris sen nafile oruçlu olsan ve ben sana hamsi ikram etsem kaç hamsi yersin? İdris:- 50 tane falan. Dursun:-Ula 100 tane deseydun sana birşey anlatacaktum.

Kevser

İmam Hatip Lisesinde teftiş yapan bir müfettiş sınıfa girer.. Ders Kur'an-ı Kerim'dir. Bir öğrenciyi kaldırarak ismini sorar. Öğrenci:"Fatih" diye cevap verir.. Müfettiş : "Peki öyleyse yavrum Fatiha suresini oku bakalım.."..çocuk sureyi okur. Sıra başka bir öğrenciye gelmiştir. Müfettiş yine sorar.."İsmin ne kızım?"..çocuk cevap verir: "Meryem ama arkadaşlar bana kısaca Kevser derler."

Maymundan mı?

Din dersi öğretmeni, öğrencilere bütün insanların Adem ve Havva'dan geldiğini söyledi. Bir öğrenci söz aldı:
-- Yapma be hocam babam bizim maymundan geldiğimizi söyledi.
-- Sevgili çocuğum, dedi öğretmen, sizin özel aile tarihiniz bizi hiç ilgilendirmiyor.

Allah Şimdi Ne Yapıyor?

Bir gün çölde yaya giden bir dervişin önüne bir atlı çıktı:
-Baba, dedi, bir müşkülüm var. Beni aydınlatır mısın?
Derviş yanıt verdi:
-Elimden gelen bir şeyse, hay hay, oğlum.
-Şunu öğrenmek istiyorum : Şu anda Allah ne yapıyor?
Sualin münasebetsizliğine içerliyen derviş, hic belli etmemiş :
-Yanıt veririm ama, bir şartla, sen o attan in, ben bineyim.
-Neden?
-Böyle yüksek bir suale yüksekten yanıt vermek gerekir de ondan!
Adam attan inmiş, derviş binmiş.
Adam:
-Hadi, demiş söyle bakalım. Allah şimdi ne yapıyor?
Derviş :
-Ne yapacak, demiş, atı senin gibi budalanın elinden alıp, benim gibi akıllıya veriyor, demiş.

Atta

Temel iyice yaşlanmış, yaş doksan beş olmuş. Bir gün Azrail çıkagelmiş. Temel, ' Ne yapsam da paçayı yırsam' diye düşünmeye başlamış. 'Hah buldum. Çocuk taklidi yapayım, beni tanımasın demiş' Azrail iyice yaklaşınca başlamış ağlamaya:
Ingaa! Ingaa!
Azrail Temel'in kulağına eğilmiş ve şöyle demiş:
- Atta! Atta!
Eser: FIKRALAR

 • Yeni Ekle
Yorumlar (7)

 • misafir  - dini fıkra diye bir kavram
  dini fıkra diye bir kavram olmaz, yanlış. anlatılanlar Allaha ve dinimize saygıya uygun değil. bir an önce bu bölümü kaldırmanız iyi olur. vicdanen sorumluluk hissettiğim için bu notu size yazıyorum. biraz düşünürseniz siz de bu yanlışlığı anlayacaksınız. sitedeki bilgiler çok kıymetli ve güzel. hizmetiniz çok güzel Allah razı olsun. Yalnız dini fıkra -haşa- olmaz. o bölümü kaldırın inşaALLAH. SAYGILAR
 •  - bence bir müslümanında islami
  bence bir müslümanında islami çerçeve içerisinde gülmeye hakkı var.
 •  - Çok Güzel
  Dinimizi hepimiz sevmeliyiz.
 •  - :))))))
  :))))))


 •  - bence bu bölümü kaldırın
  Dini konular espri unsuru olamaz. Bu Yüce Allah'a olan derin saygımıza ve sevgimize yakışmaz. Bence bu bölümü tümüyle kaldırmanız uygun olan davranıştır. Bunun yerine daha hayırlı güzel bilgiler koyun, biz okudukça size sevap vesilesi olsun. Ama bu fıkralar inananların kalbinde burkuntu oluşturabilir, size vebal getirebilir. Kurana baktığımızda da bu konularla şaka yapmanın, gülmenin kınandığını görüyoruz. Duyarlı davranacağınızı umuyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum. Bunun dışında sitenizde çok güzel bilgiler var. Güzel bir hizmet. Allah razı olsun, çok istifade ediyorum. Özellikle Futuhul Gayb isimli eser için teşekkürler.
 •  - latife
  evet islamla şaka olmaz ama bazı fıkralar varki insanı hem güldürür hem de düşündürür.mesela nasrettin hoca gibi mesela mesnevideki bazı hikayeler gibi.ve cilt lerce kitapla ifade edemediğiniz bir konuyu bir fıkrayla ifade edebilirsiniz.ancak islamı ve şeri hükümleri alaya amayan, kişi onurunu zedelemeyen bilgilendirici fıkralar olması gerekir.bi araştırın bakalım Resululah hiçmi latife yapmamış.
 •  - latife
  evet islamla şaka olmaz ama bazı fıkralar varki insanı hem güldürür hem de düşündürür.mesela nasrettin hoca gibi mesela mesnevideki bazı hikayeler gibi.ve cilt lerce kitapla ifade edemediğiniz bir konuyu bir fıkrayla ifade edebilirsiniz.ancak islamı ve şeri hükümleri alaya amayan, kişi onurunu zedelemeyen bilgilendirici fıkralar olması gerekir.bi araştırın bakalım Resululah hiçmi latife yapmamış.

FIKRALAR