OKUMA YÖNTEMİHayatımızda yaptığımız her işte şuur çok önemlidir. "Saldım çayıra Mevla kayıra" anlayışı ile rast gele yapılan bir çalışma hiç fayda vermez. Çünkü amacı belli olmayan okumayı bekleyen en büyük tehlike şudur. Okuduğu metne kendini verememek. Böylece çok az zaman harcanarak yapılabilecek bir iş için çok uzun zaman harcanır. Dikkat tam yoğunlaşmadığı için de okunan metin doğru olarak anlaşılamayacaktır. Oysa okuyucu okuma amacını belirleyerek buna uygun okuma tekniklerini yerinde kullanırsa okuma hem daha kısa sürede, hem de daha iyi anlaşılacaktır. İnsanların okuma amaçlarını ikiye ayırabiliriz.

SÜREKLİ KULLANILACAK BİLGİ EDİNMEK İÇİN OKUMA

Ders çalışırken yapılan okuma elbette gazete, dergi okumayla aynı olmaz. Çünkü ders çalışma için ayrılan sürede mutlaka belli bilgiler kalıcı olarak öğrenilmelidir ve unutulmamalıdır. Çünkü bir bilgi ihtiyaç duyulduğunda hatırlanıp kullanılamazsa bir işe yaramaz. Her şeyden önce hangi dersin nerede, ne zaman, ne şekilde, kimlerle, ne kadar sürede nasıl çalışılacağının belirlenmelidir. Bunun için haftalık ve aylık bir plan yapılarak çalışılmalıdır. Yapılan çalışmalarda verimli olma şartı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Buda aktif okuma yapılmalıdır. Aktif okuma 3 aşamada gerçekleşir:

Ön Okuma: Çalışma hakkında bilgi sahibi olmak ve ilgi uyandırmak için yapılır. Ortalama 5 dakika ayrılmalıdır.

Çalışılan konunun başlıkları, koyu yazılmış bölümleri varsa özet kısımlar, hızlıca okunmalıdır. Böylece çalışılan konu hakkında bir fikir elde edilmelidir. Bu konularla ilgili sorular hazırlanarak konuyla ilgili neler öğrenileceği tespit edilmiş olur. Bunun en kolay yöntemi başlıkların soru yapılmasıdır. Böylece çalışılan konuya ilgi çekildiği için daha iyi konsantre olunarak çalışmaya daha dikkatli başlanmış olur.

Anlayarak Okuma: Bütün dikkat okunan metin üzerine verilerek yapılmalıdır. En az 40-45 dakika ayrılarak olur. Yapılan çalışma fosforlu ya da kurşun kalemle işaretlenmesi lazımdır. Böylece daha sonra çalışmak istendiğinde bu işaretlerden yararlanılabilir. Bu işaretlenen yerin daha sonra yazılması yapılan çalışmanın verimini kat kat artırır.

Çünkü yapılan araştırmalara göre 7 defa okumaktan 1 defa yazmak daha iyidir. Bütün bu çalışmalar kesinlikle tam anlaşılmadan geçilmemelidir. Çünkü tam öğrenilmeyen konular çabuk unutulur.

Tekrar: Çalışılan konuların yapılan çalışmadan hemen sonra %40-50'sinin unutulduğu tespit edilmiştir. Bu unutmanın olmaması için yüksek sesle anlatarak 5 dakikalık bir tekrarın çok büyük faydası vardır. Bu şekilde çalışılan konunun eksiklerini hemen tespit ederek ortadan kaldırmak kolay olacaktır . Bu tekrarlar

a) dersten hemen sonra
b) günlük
c)haftalık
d)aylık
e)dönemlik

yılık şeklinde düzenli olarak yapılabilirse çok faydalı olacaktır.


KENDİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN OKUMA

Genellikle bu tür okumalarda gözden geçirme yöntemi tavsiye edilmektedir. Yani okunan metni hızlıca göz gezdirerek ana fikri yararlanılacak düşünceler tespit edilmelidir.

Fakat boş zamanların değerlendirilmesi amacıyla okunan roman, fikir yazısı gibi eserler aktif okuma yöntemiyle okunabilir. Bu tür okumalarda aşağıdaki hususlara dikkat edilmelisidir. Kitap, dergi, gazete gibi kaynaklardan alınan bilgiler kendini geliştirme amaçlıdır. Bu tür kaynaklardan bilgi alırken çoğu zaman ihmal edilen önsöz, giriş, yazarın hayatı ve içindekiler gibi bölümler çok önemlidir. Hususiyle de makalelerde giriş, gelişme, sonuç bölümlerine dikkat edilerek okunmalıdır. Gazeteler ise önce seçmeli okunarak hızlıca göz gezdirilmeli, daha sonra seçilen bölümler dikkatli bir şekilde okunmalıdır.


Bu tür okumalar düşünce ufkumuzu geliştirir. Boş zamanlarımızı daha iyi değerlendirmemize imkan verir. Güzel konuşma becerimizi geliştirir.

Burada dikkat edeceğimiz okuduğumuz metnin zorluk derecesi, bizim için önemi ile ona ayırdığımız sürenin doğru orantılı olmasıdır. Yani sözlük kullanmak icap eden çok zor bir yazıyı hemen bitireceğiz diye acele acele geçersek bir şey anlamadığımız gibi ayırdığımız kısa süreyi de boşa geçirmiş oluruz. Unutmamalıdır ki bu kısa süreler toplanırsa hayatımızda çok uzun sayılabilecek bir zaman eder.

Kısaca ne amaçla okuduğumuzu bilerek o amaca uygun okuma türünü çok iyi tespit edip anlayarak hızlı okumak çok önemlidir.
UYGULAYICIYA NOT
Konu öğretmen tarafından anlatıldıktan sonra öğrenci parçayı AHOT’a göre okur. Daha sonrada test uygulanır.

sayfanın tam ortasına çizilen hayali bir çizgiye bakılarak satırın başındaki ve sonundaki kelimeleri okuma çalışmaları yapılır.


Eser: ANLAYARAK HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ

 • Yeni Ekle
Yorumlar (12)

 • misafir  - psikoloji öğrencisiyim
  psikoloji öğrencisiyim derslerim sözel ağırlıklı olduğu için okurken sıkılıyrm buda hem yavaş okumama hemde anlamama neden oluyr ne yapmamı önerirsnz.
 • mrs_hacker  - hızlı okuma
  ARKADAŞLAR BENDE 15 GÜNLÜK TATİLDE HIZLI OKUMA KURSUNA GİTTİM VE DAKİKADA 1798 KELİME OKUYARAK KURSU 1.LİKLE BİTİRDİM AMA EGZERSİZ YAPMAK ŞART SİZE KULLANDIĞIM BİR PROGRAMIN LİNKİNİ VERİYORUM
  http://www.gezginler.net/modules/mydownloads/singlefile.php?download=berat-hamza-hizli-okuma-goz-egzersiz-pr&lid=6622 BUNU ADRES SATIRINA YAPIŞTIRIN VE ENTER'A BASIN GEZGİNLER SİTESİNDEN PROGRAMI İNDİREBİLİRSİNİZ  SAYGIKARIMLA
  MRS_HACKER
  MSN-WEB HACK
 • misafir  - sınavlarda çok hızlı
  sınavlarda çok hızlı okuyamdiğim için yetiştiremiyorum ne olur bana yardıım edinnnnnn...................
 •  - okuduğum kitabı bitiremiyorum bana yrd olun
  lütfen
 •  - aktarıcı okuma
  kısaca ve anlaşılır bir açıklama
 •  - hızlı okumak
  benide öğrtmenim yönlendirdi boş zamanlarımda kitap okuduğum için bunu daha üst seviyelere çıkarmak istedim çok güzel bir yontem bence herkesin yapması gerekli
 •  - ya şu okuma tekniklerni verin ya
  siz şu okuma teniklerni verin bulursanız furkan_kocc@hotmail.com
 •  - okumayı seviyorum
  1dk de 500 kelime okuyorum oyüzden türkiye 2.siyim
 •  - okumak gzl ama hızlı okumak
  okumak gzl ama hızlı okumak daha güzeldir sanırım!!!
 •  - en iyi arkdaşlar
  kitap okumayı çook seviyorum...
  olduğumdan daha da akıcı okumanın yollarını arıyorum,ama tabiki okuduğumu da anlayarak...edebiyata bayılıyorum...
  okumayı bana sevdiren türkçe öğretmenime teşşekkür ediyorum.

ANLAYARAK HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ