HIZLI OKUMAYA GİRİŞ

Bilgi çağını yakalamak isteyen insanlar kendini geliştirmeye mecburdur. Her zaman daha iyiyi, daha güzeli düşünemeyen insan geri kalmaya mahkumdur. Anlayarak hızlı okuma çalışması işte bu amaçla hazırlandı. Bu çalışmanın faydalarından bir kaçını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

1. Aynı okuma süresi içinde daha çok okuma imkanı elde etmek. Dünyada 7 yılda bir bilgi iki katına çıkmaktadır. 1 dakikada üretilen yeni bilgi A'dan Z'ye 200 bin sayfalık ansiklopedi etmektedir. Bütün bu bilgilerden haberdar olmak için AHOT' u bilmeliyiz.

2. Daha çok zamana sahip olmak. Üniversiteyi bitiren bir insan 15 yıllık öğrencilik hayatında ortalama 2.6 yıl okuyarak geçirir. 70 yıllık ömründe 7.2 yıl okuyarak geçirmektedir. Bu zamanı en iyi şekilde kullanmak için AHOT' u öğrenmeliyiz.

3. Daha iyi anlama ve hatırlama. Öğrendiklerimizin %85 okumayla elde edilir fakat yalnız okuduklarımızın % 10 hatırlayabilmektedir. Daha fazla hatırlamak için AHOT' u tanımalıyız.

4. İş ve okul hayatında başarılı olma. Üniversite sınavına giren 1.414.823 öğrenciden sadece 179.541'i lisans eğitimini kazanma şansı vardır. Orta öğretim kurumlar sınavına giren 420.246 öğrenciden sadece 3.312 öğrenci fen lisesin kazanabilmektedir. Bütün bu sınavlarda başarılı olmak için AHOT' u kaçırmamalıyız.

5. Bilgi çağına uygun kültür düzeyine ulaşma . Son 25 yılda ortaya çıkan yeni bilgi insanlık tarihinden bu yana ortaya çıkan bilginin üç katıdır. Bu bilgilere sahip olabilmek için AHOT' u görmeliyiz.

6. Karar vermede,olayları algılamada sürat ve intikal yeteneğini arttırma. Beyinin kullanma kapasitesini %10'dan en üst seviyelere çıkarmak için AHOT' u satın almalıyız.

1 dakikada 250 kelime olan okuma hızınızı 1000-2000 kelimeye çıkarmaya hazır mısınız!!


Eser: ANLAYARAK HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ

 • Yeni Ekle
Yorumlar (20)

 • 123456789  - ben 4.sınıftayken yani geçen
  ben 4.sınıftayken yani geçen sene 405 kelime okuyabiliyordum.Zambak yayınlarının hızlı okumak için için bir programı var. onu denedim 21 gün boyunca düzenli olarak şimdi dakikada 992 kelime okuyorum
 • 123456789  - neden imkansız?siz
  neden imkansız?siz salaksınızda o yüzden imkansız
 • pelin  - eleştiri

  bu kadar yüksekten atmana gerek yok dakikakada 1012 kelime okuyomuşsun keşke bide okuduğunu anlasan
 • H!zl! k!tap $ude  - kitap
  Okumak , doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Sahip oldukları bilgilerin %60’ını bu yolu kullanarak edinen gelişmiş ülke toplumları, günümüzde daha fazla okuma alışkanlığına sahip olmanın sağladığı avantajları her alanda yaşamaktadırlar. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların bir çoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. Bu toplumlarda kişiler, okuyarak geçirebilecekleri zamanları çoğunlukla yararsız uğraşılarla geçirmektedirler. Oysa okuma alışkanlığı öncelikle kişilerin kendisi için edinilmesi mutlaka gereken bir alışkanlıktır.
  Kitap Okumak Neden Önemlidir? Okuyarak olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenen bir kişi, öncelikle kendine olan güvenini artırır. Bu ise aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip, geniş bir görüş açısı sağlayarak, olayları inceleme yeteneği kazandırır. Ayrıca okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki de uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkileri güçlendirmekte, kişiye daha sosyal bir karakter kazandırmaktadır. Dahası, geniş kelime dağarcığı, insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini de sağlar. Yani düşünce kapasitesini ve kültür düzeyini artırır. Boş zamanlarını, çoğu zaman hiçbir yararlı bilgi aktarmayan televizyon karşısında geçirmek yerine kitap okuyarak değerlendiren bu kişiler, edindikleri bilgi ve kültür sonucunda aynı zamanda toplum içinde etkin bir kişiliğe sahip olurlar. Tüm bu özellikler, kişilerin öncelikle kendileri için okumaları gerektiğinin çok önemli bir göstergesidir. Okuyarak kendini geliştiren kişiler ise elbette çevrelerinde gelişen olaylara da hakim olacak ve toplum içinde eğitim seviyesinde zamanla bir ilerleme sağlanacaktır.
  Okuyarak Zaman Kazanmak Genellikle iş sonrası veya evde televizyon karşısında amaçsızca, kanal kanal dolaşarak boşa geçirilen zamanlar, kitap okuyarak geçirilebilecek en verimli zamanlardır. Bunun yanı sıra otobüs, tren, taksi ve uçak gibi ulaşım araçlarında seyahat ederken zorunlu olarak geçen boş zamanlar da kitap okuyarak değerlendirilebilecek anlardır.
 • seyyid  - hızlı okumaya 150 kelimeyle
  hızlı okumaya 150 kelimeyle başladım, şu an dk. 650 kelime okuyorum.
 • damla  - ahot lan
  ahot ne lan
 • damla  - hızlı okumak önemli...
  sen salakmısın anlayarak hızlı okucaz anlamayarak değil.sınavda vakit kazanmak istemiyormusun?:(
 • ziya  - nassettin hoca
  türkçe
 • misafir  - ya bende bir üniversiteyi
  ya bende bir üniversiteyi kazanmak istiuorum.ve şunuda belirtmek istiyorum.benim okuma hızım çok düşük ama nasıl kendimi geliştireceğimi bilmiyorum.ve bende birşeyler başarmak istiyorum ama bu konuda beni aydınlatmanızı rica ediyorum.çünkü buna çok ihtiyacım var.artık kendimi başkalarına kanıtlamak ve bende birşeyler yapabiliyorum demek istiyorum.lütfen bu yorumumu es geçmeyin.cevabınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim.
 • ömer azrail  - evet
  evet

ANLAYARAK HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ